Şifresiz Bilgisayarlar: Anahtar Kapının Üzerinde Ben Evde Yokum

Teknolojinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte artan bilişim suçlarına karşı uzmanlar vatandaşları uyardı. Bireylerin cep telefonları ve bilgisayarlarında alacakları küçük önlemlerle kişisel verilerini bir nebze de olsa koruyabileceğine dikkat çeken uzmanlar, son bir yıl içinde artan tehditleri ve önlemleri sıraladı.
Cep telefonlarında 3G ile birlikte mobil internet kullanımının yaygınlaştığını belirten Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, “Cep telefonunu sadece konuşma ihtiyacı için kullanan birinin internet özellikli bir telefon alması gereksiz. Bunun yanında her bilgisayar kullanıcısının şifreyle giriş yapmaları önemli. Şifresiz bilgisayarlar kapısı açık evler gibidir” diye konuştu.
Kamusal çözümler noktasında ise öncelikle alınması gereken önlemin ortak kullanılan bilgisayarlarda önemli bilgi ve belgelerin sınıflandırılması ve şifrelenmesi olduğunu belirten Sağıroğlu, elektronik imza ve mobil imza uygulamalarının yaygınlaştırılması gerektiğine bu konuda üniversite, devlet ve özel sektörün ortak çalışması ve projeler geliştirmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.'Tebrikler Kontör Kazandınız!'
Teknoloji ilerledikçe imkânlarının yanında tehditleri de büyümeye devam ediyor. Bilişim hukuku uzmanları son bir yıl içinde en fazla karşılaşılan siber tehditleri şu şekilde sıralıyor:
SMS, mail ya da MSN üzerinden dolandırıcılık: ‘Kontör ya da hediye kazandınız’ tuzağıyla dolandırıcılık en yaygın tehditlerin başında geliyor.
Bankacılık şifrelerinin çalınması: Kullanıcı adı ve şifreler kolaylıkla kırılabiliyor. Tek kullanımlık şifre uygulamaları ise sim kartlar kopyalanarak etkisiz hale getiriliyor.
Zombi bilgisayarlar: Bilgisayarlara dışarıdan bir program yüklenmesiyle bilgisayarın sahibi farketmeden arka taraftan programın çalıştırılması.
Telefon ve ortam dinlemesi: 2009 yılının en yaygın tehdidi şüphesiz ki bu konu oldu. Sadece bir kalem boyutunda cihazlarla ya da küçük yazılımlarla gerçekleştirilebiliyor.

'İnternetinizi paylaşmayın'
Tüm bu tehditlerin yanında uzmanlar vatandaşların alacağı küçük ve düşük maliyetli önlemler ile siber dünyada korunma imkânı bulunduğuna da dikkat çekiyor. Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, siber tehditlerden korunma yöntemlerini şu şekilde sıralıyor:

Haberin devamı için lütfen tıklayınız...

http://sistemguvenligi.blogspot.com/

1 Response to "Şifresiz Bilgisayarlar: Anahtar Kapının Üzerinde Ben Evde Yokum"

  1. Adsız 14 Ekim 2010 15:00
    Hocam NSS labs ın sponsorluk kabul etmediği doğru. Ancak full raporu ve metodolojiyi vermek için firmalardan yüksek ücretler talep ediyor. İşin ilginç tarafı NSS labs testlerinde özellikle bazı firmaların ön sıralarda (bunlar dediğim şekilde ödeme yapmaya istekli firmalar) olması da ilginç bir tesadüf. AVtest veya AV Comparatives de önlerde çıkan firmalar NSS Labs testlerinde feci sonuçlar alabiliyor. Hem antivirus hem de diğer güvenlik firmlarından ciddi itirazlar söz konusu. Aşağıdaki linkte Huzeyfe Önal yorumları : http://blog.lifeoverip.net/2010/04/08/nss-labs-hangi-ips-cozumunu-oneriyor/

Yorum Gönder